Title
bielski_pdl
License
Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)
+ For more info see https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/.
Abstract
No abstract provided
Publication Date
Type
Vector Data
Keywords
Category
Economy
Economic activities, conditions and employment. Examples: production, labour, revenue, commerce, industry, tourism and ecotourism, forestry, fisheries, commercial or subsistence hunting, exploration and exploitation of resources such as minerals, oil and gas.
Regions
Poland
Responsible
Attribution
Jarosław Suproniuk, Krzysztof Boroda
More info
-
Maintenance Frequency
There Are No Plans To Update The Data
Restrictions
No restrictions
Language
Polish
Temporal Extent
Jan. 1, 1550, 2:19 p.m. - Dec. 31, 1600, 2:19 p.m.
Supplemental Information

No information provided

Spatial Representation Type
vector data is used to represent geographic data

Layer WMS GetCapabilities document

Attribute Name Label Description
id_osady Identyfikator osady W kolumnie tej wpisywany jest identyfikator miejscowości. Każda jednostka osadnicza jest oddzielnym obiektem w bazie danych i musi mieć swój niepowtarzalny identyfikator.
nazwa_16w Nazwa XVi-wieczna W kolumnie tej wpisywana jest nazwa szesnastowieczna miejscowości, ustalona w oparciu o źródła.
rok Rok W tej kolumnie wpisywany jest rok ogłoszenia poboru podatku, podany zazwyczaj w rękopisie na karcie tytułowej danego rejestru.
data Data W kolumnie tej wpisywana jest data zainkasowania opłaty. Informacja taka znajduje się jedynie w części rejestrów poborowych, wobec czego kolumna ta występuje opcjonalnie.
data_zrd Data – forma źródłowa W kolumnie tej wpisywane są niestandardowe sposoby zapisywania daty zainkasowania opłaty.
sygn Sygnatura W kolumnie tej wpisywana jest sygnatura jednostki archiwalnej, z której pochodzi wpis.
str Strona W kolumnie tej wpisywany jest numer strony, z której pochodzi dana zapiska. W przypadku, gdy zapiska kończy się na następnej stronie, tu podajemy tylko tę, na której się zaczęła.
link_do_skanu Link do skanu Kolumna ta zwiera hiperłącze do skanu rękopisu umieszczonego na serwerze i zawierającego konkretną zapiskę.
nr_not Numer zapiski W kolumnie tej wpisywany jest numer porządkowy kolejnych zapisek w źródle. Jest to numer nadany przez autora edycji i nie posiada swojego liczbowego odpowiednika w źródle.
parafia Parafia W kolumnie tej wpisywana jest nazwa parafii, do której należała dana miejscowość wg. rejestrów poborowych.
char_osady Charakter osady W edycji rejestrów z woj. kaliskiego charakter osady był wpisywany w formie znormalizowanej.; w przypadku woj. poznańskiego odstępujemy od tej zasady i podajemy tu formę źródłową.
nazw_zrd Nazwa źródłowa W kolumnie tej wpisywana jest nazwa źródłowa miejscowości, jaka została umieszczona w danym rejestrze poborowym.
wlasciciel Właściciel forma źródłowa W kolumnie tej wpisywane są osoby lub instytucje figurujące w rejestrze jako właściciele, bądź osoby płacące podatek (nie zawsze osoba płacąca podatek była właścicielem danej osady lub jej działu).
osoby Osoby W kolumnie tej wpisywane są imiona i nazwiska osób wzmiankowanych w kolumnie „właściciel”. Ich pisownia jest jednak zmodernizowana.
rodziny Rodziny W kolumnie tej wpisywane jest nazwisko właściciela w mianowniku liczby pojedynczej rodzaju męskiego niezależnie od formy zapisu nazwiska w źródle.
obiekty Obiekty W kolumnie tej wpisywane są informacje o wszystkich obiektach gospodarczych odnotowanych w rejestrze poborowym w danej miejscowości, niezależnie od ich rozpisania liczbowego w dalszych kolumnach.
wyszynk_gr Wyszynk – grosze W kolumnie tej wpisywany jest kwota podatku od wyszynku, przeliczona na grosze.
wyszynk_opis Wyszynk – opis W kolumnie tej umieszcza się komentarz dotyczący wyszynku.
taberna Karczma W kolumnie tej wpisywana jest liczba karczem odnotowanych w rejestrze poborowym w danej osadzie.
tbr_hrd Karczma dziedziczna W kolumnie tej wpisywana jest liczba karczem dziedzicznych odnotowanych w rejestrze poborowym w danej osadzie.
tbr_man Karczma doroczna W kolumnie tej wpisywana jest liczba karczem dorocznych odnotowanych w rejestrze poborowym w danej osadzie.
k_walne Koło walne W kolumnie tej wpisywana jest liczba kół młyńskich walnych (podsiębiernych) odnotowanych w rejestrze poborowym w danej osadzie.
k_korz Koło korzeczne W kolumnie tej wpisywana jest liczba kół młyńskich korzecznych (nadsiębiernych) odnotowanych w rejestrze poborowym w danej osadzie.
rota_hrd Koło dziedziczne W kolumnie tej wpisywana jest liczba kół młyńskich dziedzicznych odnotowanych w rejestrze poborowym w danej osadzie.
rota_ann Koło doroczne W kolumnie tej wpisywana jest liczba kół młyńskich dorocznych odnotowanych w rejestrze poborowym w danej osadzie.
wiatrak Wiatrak W kolumnie tej wpisywana jest liczba wiatraków wszystkich typów odnotowanych w rejestrze poborowym w danej osadzie.
wtr_hrd Wiatrak dziedziczny W kolumnie tej wpisywana jest liczba wiatraków dziedzicznych odnotowanych w rejestrze poborowym w danej osadzie.
wtr_ann Wiatrak doroczny W kolumnie tej wpisywana jest liczba wiatraków dorocznych odnotowanych w rejestrze poborowym w danej osadzie.
k_inne_lb Liczba innych kół W kolumnie tej wpisywana jest liczba kół innych typów niż koła posiadające w edycji odrębne kolumny.
k_inne_kom Rodzaj innych kół W kolumnie tej wpisywany jest rodzaj innych kół, których liczba podana została w kolumnie „Liczba innych kół”.
garnce_gorz Garnce gorzałczane W kolumnie tej wpisywana jest liczba garnców gorzałczanych odnotowanych w rejestrze poborowym w danej osadzie.
lany_kmc Łany kmiece W kolumnie tej wpisywana jest liczba łanów kmiecych (mansus cmethonalis, possesionalis) odnotowanych w rejestrze, z których pobrano podatek.
lany_pust Łany puste W kolumnie tej wpisywana jest liczba łanów pustych (mansus desertus) odnotowanych w rejestrze, z których pobrano podatek.
aratura_sua Łany szlachty zagrodowej W kolumnie tej wpisywana jest liczba łanów folwarcznych uprawianych przez szlachtę, określanych terminami aratura sua i mansi prediales.
lany_solt Łany sołtysie W kolumnie tej wpisywana jest odnotowana w rejestrze liczba łanów sołtysich (mansus scultetialis).
inne_lany_lb Liczba innych łanów W kolumnie tej wpisywana jest liczba łanów innych niż kmiece, puste, sołtysie lub aratura sua. Mogą to być łany wójtowskie, miejskie, karczemne, rzemieślnicze i in.
inne_lany_kom Rodzaj innych łanów W kolumnie tej wpisywana jest nazwa łanów innych, których liczba wpisana została do kolumny „Liczba innych łanów”.
lany_suma Suma łanów W kolumnie tej wpisywana jest suma wszystkich łanów wpisanych do poprzednich kolumn.
owce Owce W kolumnie tej wpisywana jest liczba owiec odnotowanych w rejestrze w danej osadzie.
rybacy Rybacy W kolumnie tej wpisywana jest liczba rybaków odnotowanych w rejestrze w danej osadzie.
rzem_lb Liczba rzemieślników W kolumnie tej wpisywana jest ogólna liczba rzemieślników, o określonym zawodzie lub nie. Wpisywane są również przekupki i przekupnie, nie uwzględniamy natomiast szynkarzy i szynkarek (patrz kolumna „Wyszynk”).
rzem_lista Lista zawodów W kolumnie tej wpisywane są nazwy zawodów rzemieślników, o ile zostały określone w rejestrze, wraz z ich liczbą.
czeladnicy Czeladnicy W kolumnie tej wpisywana jest liczba odnotowanych w rejestrze czeladników i towarzyszy odnotowanych w obiektach wiejskich jak młyn czy piec.
zagr_niesprec Zagrodnicy niesprecyzowani W kolumnie tej wpisywana jest liczba zagrodników występujących w źródle jako nieokreśleni, których nie udało się przyporządkować do innych grup na podstawie zapłaconego przez nich podatku.
zagr_ziem Zagrodnicy z ziemią W kolumnie tej wpisywana jest liczba zagrodników z ziemią.
zagr_bez Zagrodnicy bez ziemi W kolumnie tej wpisywana jest liczba zagrodników bez ziemi.
zagr_dom Zagrodnicy z domem W kolumnie tej wpisywana jest liczba zagrodników z domem.
kom_niesprec Komornicy niesprecyzowani i miejscy W kolumnie tej wpisywana jest liczba komorników występujących w źródle jako nieokreśleni, których nie udało się przyporządkować do innych grup na podstawie zapłaconego przez nich podatku.
kom_dob Komornicy z dobytkiem W kolumnie tej wpisywana jest liczba komorników z dobytkiem.
kom_bez Komornicy bez dobytku W kolumnie tej wpisywana jest liczba komorników bez dobytku.
rataje Rataje W kolumnie tej wpisywana jest liczba ratajów odnotowanych w źródle.
luzni Ludzie luźni W kolumnie tej wpisywana jest liczba ludzi luźnych (vagiis, hultaje, luźni) odnotowanych w źródle.
zydzi_gr Żydzi – grosze W kolumnie tej wpisywana jest liczba groszy zapłaconych przez Żydów i odnotowanych w rejestrze.
szos_fl Szos – floreny W kolumnie tej wpisywana jest liczba florenów zebranego z miasta szosu.
szos_gr Szos – grosze W kolumnie tej wpisywana jest liczba groszy zebranego z miasta szosu.
szos_w_gr Szos w groszach W kolumnie tej wpisywana jest suma zebranego z miasta szosu, przeliczona i wyrażona w groszach, gdzie 1 floren = 30 groszy.
suma_fl Suma – floreny W kolumnie tej wpisywana jest liczba florenów z podatku zebranego z danej osady lub działu.
suma_gr Suma – grosze W kolumnie tej wpisywana jest liczba groszy z podatku zebranego z danej osady lub działu.
suma_den Suma – denary W kolumnie tej wpisywana jest liczba denarów z podatku zebranego z danej osady lub działu.
suma_w_gr Suma w groszach W kolumnie tej wpisywana jest suma podatku zebranego z danej osady lub działu, przeliczona i wyrażona w groszach, gdzie 1 floren = 30 groszy.
kmc_liczba Liczba kmieci W kolumnie tej wpisywana jest liczba kmieci (cmethones) odnotowanych w rejestrze, od których pobrano podatek.
varia Varia W kolumnie tej wpisywane są informacje źródłowe, które nie zostały umieszczone w żadnej z poprzednich kolumn, jak również dopiski autora edycji. Poszczególne elementy oddzielamy średnikiem.
pop_ruski Pop ruski W kolumnie tej wpisywana jest liczba duchownych obrządku wschodniego z danej miejscowości.
pop_podatek Podatek od popa W kolumnie tej wpisywana jest kwota podatku zapłacona od duchownych obrządku wschodniego z danej miejscowości.
konie Konie W kolumnie tej wpisywania jest liczba koni, z których zapłacono podatek.
rejestr Rejestr

Comments (0 total)

Log in to add a comment

Average Rating

(0)

Favorite

Log in to add/delete Favorites.